Вплив гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) на голос

7 Травня 2019 by Mateusz Szczepanek
Choroba-refluksowa-żołądka-a-jakość-głosu-1200x800.png

У людей, які страждають хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту, можуть з’явитися хвороби горла та гортані. Особливо часто ця проблема стосується професійних співаків.

       Для чистого голосу необхідні здорові та чисті голосові зв’язки. Закид шлункового вмісту в стравохід може викликати відчуття печіння або стороннього тіла в горлі та може також бути причиною набряку країв голосових зв’язок. Результатом цього є значні зміни голосу.

       Яким чином вміст шлунку потрапляє до стравоходу ?

      У стравоході є 2 сфінктера: верхній та нижній. Для запобігання закидання шлункового вмісту в стравохід, тиск в нижньому сфінктері  має бути вищим, ніж в шлунку.  Зовнішні чинники впливають на зниження тиску в нижньому сфінктері, наприклад, деякі ліки: атропін, блокатори кальцієвих каналів, психотропні ліки, деякі антидепресанти, антигістамінні препарати, препарати, що гальмують функцію нижнього сфінктера стравоходу. Гормони, наприклад, естроген, прогестерон, простагландини, соматостатин і холецистокінін зменшують тиск в нижньому сфінктері. На підвищення туску впливають страви багаті білком, ліки, що нейтралізують кислоти, холінергічні та адренергічні засоби.

       Слід пам’ятати, що великий вплив на розвиток ГЕРХ має не тільки підвищений тиск в шлунку в порівнянні з тиском нижнього сфінктера, а й збільшення виділень шлункового соку, розлади моторики та інші.

       Однією з причин рефлюкс-езофагіту є недотримання дієти, прийом більшої кількості жирів, кави, цитрусових, помідорів, гострих приправ. Погано впливає також стрес, він сприяє збільшенню виробництва шлункового соку.

       Які симптоми може викликати гастроезофагеальна рефлюксна хвороба?

       Кашель (особливо вночі), ранкова хрипота (яка вдень проходить); часті кректання (їх називають «прочищенням горла»), може з’явитися біль при ковтанні, сухість у роті, обкладений язик, відчуття стороннього тіла в горлі, труднощі з диханням (особливо вночі), в деяких випадках може навіть наступити мимовільний спазм м’язів гортані, печія або відрижка шлункового вмісту.  Може з’явитися також дисфункція слухової труби і біль вуха.

       Якщо Ви помітите у себе будь-які ознаки з вищезазначених, необхідно проконсультуватись з лікарем!

       Які зміни в гортані можна помітити внаслідок ГЕРХ?

Почервоніння та набряк голосових складок, контактні виразки, гранульоми задньої частини голосових складок, гранульоми голосових відростків черпаловидних хрящів, звуження задньої частини голосової щілини, запалення перстнечерпаловидного суглоба, звуження надгортанника. Тривале запалення може бути причиною виникнення пухлини. При ГЕРХ післяопераційні рани заживають гірше, ніж у здрової людини. Тому потрібно пролікувати цю хворобу в передопераційному періоді.

       Поради при ГЕРХ:

  • Слід їсти невеликими порціями кілька разів на день, щоб не підвищувати тиск нижнього сфінктеру стравоходу.
  • В випадку ожириння необхідно знизити вагу, так як це впливає на закид в стравохід шлункового вмісту.
  • Слід кинути палити. Хімічні сполуки, що виділяються під час куріння, впливають на тонус м’язів нижнього сфінктера стравоходу.
  • Необхідно спати на «високій» подушці з піднятою головою кілька сантиметрів вище від рівня ліжка. Так зменшуєься тиск в нижньому сфінктері стравоходу.
  • Не можна їсти перед сном. Слід лягати спати за 3-4 години після останнього прийому їжі. 
  • Треба уникати тісного одягу і поясів.
  •  Після їжі не слід нахилятися та згинатися. Найкраще стояти протягом кількох хвилин після прийняття їжі.
  • Слід уникати напоїв та продуктів харчування, що впливають на зменшення напруги нижнього сфінктера стравоходу.
  •  Слід уникати стресу.

         Лікування ГЕРХ відповідними ліками, дотримання дієти та рекомендацій лікаря допомагають виключити захворювання горла та гортані. У Центрі слуху та мови «Медінкус» виконуються дослідження гастроезофагеальної рефлюксної хвороби та її впливу на гортань, горло та носоглотку.  З цією метою використовується високоякісне, сучасне ендоскопічне обладнання з можливісті візуалізації на екрані монітора.