Гіпертрофія глоткового мигдалика

24 Червня 2019 by Mateusz Szczepanek
shutterstock_269925053-1200x800.jpg

Глотковий мигдалик складається з лімфатичних клітин, що знищують мікроби та виробляють антитіла. Разом з піднебінними мигдаликами та іншими, меншими скупченнями лімфатичної тканини, глотковий мигдалик є захисним бар’єром організму, створюючи лімфоїдно-глоткове кільце (кільце Вальдейєра).

       Де знаходиться глотковий мигдалик?

       Глотковий мигдалик знаходиться в носовій частині глотки. Якщо попросити дитину відкрити рот, дивлячись прямо, ми бачимо задню стінку глотки, а ближче, зверху – м’яке піднебіння з маленьким язичком. Глотковий мигдалик розташований за м’яким піднебінням і язичком у верхній частині глотки.

       Що таке гіпертрофія глоткового мигдалика?

       Гіпертрофія глоткового мигдалика – надмірне розрощення аденоїдної тканини в носовій частині глотки.

       Чому мигдалик збільшується?

      Тривала стимуляція лімфоїдної тканини (повторні запалення верхніх дихальних шляхів) викликає збільшення мигдалика. 

       Чи небезпечна гіпертрофія глоткового мигдалика?

       Гіпертрофія глоткового мигдалика є причиною різних неприємних змін. Мигдалик постійно або періодично збільшуючись, порушується носове дихання,  дитина дихає через рот, хропить під час сну. Дихаючи ротом, вдихає сухе та холодне повітря (в порожнині носа повітря повинно зігріватися та зволожуватися), у неї частіше виникають інфекції верхніх дихальних шляхів. Подальше збільшення глоткового мигдалика впливає на стан слухових труб. Блокада слухових труб призводить до порушення вентиляції барабанної порожнини та скупчення рідини в порожнині середнього вуха.  Рідина густішає, з часом розвиваються сполучнотканинні зрости. Негативний тиск у вусі, зрости стають причиною втягування барабанної перетинки, вростання епідермісу в барабанну порожнину з виникненням холестеатоми та знищенням структур середнього вуха. Ознаками цих розладів є повторні гнійні запалення вух, погіршення слуху, кондуктивна приглухуватість. 

       Як можна підтвердити збільшення глоткового мигдалика?

       Якщо дитина дихає відкритим ротом, хропе вночі, говорить через ніс, повинна бути проконсультована у лікаря – отоларинголога або фоніатра. Малоінвазивними методами для оцінки мигдалика є ендоскопія носоглотки, відеофіброскопія. 

       Які показання для видалення мигдалика?

Показаннями до операції є гіпертрофія глоткового мигдалика з утрудненим носовим диханням, епізоди зупинки дихання під час сну (апное), порушення прохідності слухових труб.

       Чи негативно впливає аденотомія на імунітет дитини?

       Глотковий мигдалик є важливим елементом імунної системи тільки у маленьких дітей. Мигдалик запобігає доступу хвороботворних мікробів через рот і дихальні шляхи. Тому у дітей до другого року життя, якщо це можливо, потрібно уникати аденотомії. У дітей старшого віку мигдалик втрачає свої важливі для імунітету функції та в період статевого дозрівання в кінці кінців зникає.

      В чому полягає операція з видалення носоглоткового мигдалика (аденотомія)?

       Операція полягає у видаленні маси мигдалика. Спеціальним інструментом видаляється аденоїдна тканина з носоглотки. Кровотеча під час операції зазвичай короткочасна та зупиняється самостійно. У носоглотці залишається рана, що швидко загоюється. 

       Який вид анестезії лікарі застосовують під час аденотомії?

       Подібні операції виконуються під загальною анестезією (наркозом). Вона забезпечує безпеку пацієнта та комфорт хірурга. Не дивлячись на те, що аденотомія це коротка операція, наркоз допомагає дитині уникнути зайвого стресу та емоційних травм, пов’язаних з лікуванням та контактом з медичним персоналом.

       Після операції час від часу пацієнтам необхідні невеликі дози знеболювальних ліків.

       Чи можливі ускладнення після аденотомії?

       У медицині неможливо дати гарантії повної ефективності лікування. Можливі ускладнення після операції можна розділити на загальні та отохірургічні. Загальні пов’язані з інфекціями, анестезією, ліками, обмеженням руху, супутніми хворобами тощо. Лікар, який відповідає за безпечний хід анестезії (анестезіолог), попросить Вас приділити більш детальну інформацію, що дозволяє зменшити ризик цих ускладнень. Крім того необхідно буде виконати кілька додаткових аналізів, таких як: визначення групи крові з резус-фактором, морфологічні та біохімічні аналізи крові, аналіз згортання крові та інші.

       Хірургічні ускладнення: кровотечі з ложа мигдалика або пошкодження анатомічних структур, що оточують мигдалик (піднебінні дужки, м’яке піднебіння). Вищевказані ускладнення дуже рідкісні, а їх кількість залежить від досвіду хірурга.

       Як виглядає післяопераційний період?

       Найважчими є перші кілька годин після наркозу. Протягом перших годин після операції не можна пити та їсти. Протягом 5-7 днів необхідно дотримуватися дієти. Пацієнт не повинен приймати гарячих, кислих, пікантних страв, що можуть перешкоджати загоюванню рани. Рекомендується коротке перебування в лікарні, з метою контролю та швидкої реакції на можливу кровотечу. У разі аденотомії кровотеча можлива протягом першої доби після операції. Необхідно уникати фізичних навантажень протягом одного тижня після операції.

       Чи можливо, щоб мигдалик відріс?

       Метою аденотомії є усунення аденоїдної тканини. У рідкісних випадках невелика кількість лімфатичної тканини  може відрости в результаті сильної стимуляції інфекцією верхніх дихальних шляхів. Проводиться повторне видалення аденоїдної тканини (реаденотомія).