Лікування вушних шумів

24 Червня 2019 by Mateusz Szczepanek
Leczenie-szumów-usznych-1200x800.png

Лікування вушного шуму може стати причиною фрустрації як пацієнта, так і лікаря. Хворий очікує схеми лікування: обстеження, лікування, виліковування. На жаль, така схема найчастіше неможлива при лікуванні вушних шумів. Не існує єдиного виду лікування, ефективного при всіх варіантах шуму. Метод лікування залежить від причини та місця виникнення шуму. Вушний шум може виникнути в кожній частині слухового шляху, починаючи від зовнішнього слухового ходу, закінчуючи слуховою корою. Перше та найважливіше завдання лікаря – знайти причину шуму та місце в слуховому шляху, де він виникає. Знаючи місце виникнення шуму, можна запропонувати пацієнтові найкращий, індивідуальний спосіб лікування.

       Які методи найчастіше застосовуються в терапії вушних шумів?

       Лікарські засоби, що покращують метаболізм тканин, серцево-судинні, заспокійливі, снодійні, психотропні препарати.

    Операційні процедури, що виконуються на середньому вусі при таких хворобах, як отосклероз, тимпаносклероз або середній отит, можуть позбавити пацієнта шуму, але їх зникнення ніколи не є головною метою операції. Невринома слухового нерва на ранніх стадіях розвитку може не давати інших симпомів окрім вушного шуму і підлягає оперативному видаленню, бо розростаючись, може стати загрозою життя хворого. Патологія судинної системи, найчастіше артеріально-венозні фістули (патологічні судинні з’єднання артеріально – венозні або рідше артеріально – артеріальні) лікуються хірургічно.

       Вплив електростимуляції на рівень шумів було відзначено під час спостережень за пацієнтами з кохлеарними імплантатами. У багатьох пацієнтів вушний шум зменшився після операції, а в частині випадків повністю зник. 

       Методика маскування використовує пристрій – генератор шуму, що пригнічує власний шум хворого. Пацієнт не чує власного шуму, тільки шум пристрою. Прихильники методики вважають, що маскування ліквідує обтяжливий вплив шуму під час його використання.

       Лазерна терапія в поєднанні з іншими методами, може бути корисною для пацієнта.

       Метод гіпербаричної оксигенації заснований на факті, що причиною шуму може бути недостатня кількість кисню в структурах внутрішнього вуха. Перебування в кисневій камері значно збільшує вміст кисню в тканинах. Метод часто затосовується в комплексному лікуванні гострої сенсонеральної приглухуватості, раптової глухоти. 

       Методика звикання (габітуаціі) – Tinnitus Reatraining Therapy (TRT) став переломом в лікуванні шумів і залишається сьогодні найефективнішим у боротьбі з шумом. Тренування слухової системи робить шум більш нейтральним для пацієнта та одночасно менш помітним. Це може нівелювати будь-які негативні реакції та асоціації, пов’язані з шумом і полегшити звикання до вушного шуму та зменшити або навіть ліквідувати його сприйняття в мозковій корі. Методика ТRT  завдяки своїй значній ефективності визнана найкращим методом лікування більшості вушних шумів і підвищеної слухової чутливості.